// fb crop

Týden 2006

Týden - 05.2006

Kterou knihu jste naposledy dočetla?

Popravdě jsem se už poněkolikáté vrátila ke kouzelné knížce malíře Vladimíra Komárka Pojednání o mé radostné cestě od kolébky ke krematoriu. Je zábavná a milá a jde z ní pokora k životu, laskavost Vladimírovi osobnosti i smysl pro humor, který se nevidí.

Kdybyste měla možnost prožít jeden den ve Vámi vybraném uměleckém díle, které by to bylo?

K té knize se ráda vracím tak jako se obklopuji Komárkovými obrazy. Maloval ticho a lidi, kteří se potřebují, svým způsobem v jeho obrazech už žiju.. Ten nejkrásnější obraz znázorňuje anděla strážného, který si neví rady jak dál a člověk, kterého má ochraňovat, ho hladí po vlasech jakoby říkal: „Neboj, to zvládneme…“ Mí andělé si zatím rady vědí.

Kterou báseň umíte nazpaměť?

Snad nikoho neurazím, když řeknu, že jsem se o poezii nikdy moc nezajímala. Nevidím ji ve verších, ale v přírodě. Zato texty Gábiny Osvaldové jsou tak fantastické, že učit se je vůbec nemusím. Stačí si je přečíst. Jeden z největších pokladů je tak nadčasový, že se i po letech hodí připomenout ho lidem, kteří zapoměli, co tady před cinkáním klíčů bylo:
Jak se to všechno střídá,
Toť zázrak přírody
Pár let je pryč a vida,
Jen plácneš do vody.
Nikdo tu nikdy nekrad,
Z volů jsou andělé
Nikdo neudával,
To je vážně veselé.

Kdybyste se stala diktátorem vkusu, který zákaz či nařízení byste zavedla jako první?

Přistřihla bych křidýlka novinářům, kteří zapoměli co je etika, slušnost a úcta k práci druhých.

Máte nějaký oblíbený kýč?

Pohled z okna našeho domu. Vidím školu, kam jsem chodila a dům, kde jsem se narodila, kulturák, kde jsem v osmi letech zpívala svou první písničku před lidmi a taky domek mého dědy a když k tomu přimaluju místní kapličku, stromy, na nichž od rána zpívají ptáci, není nic krásnějšího a není taky většího kýče.

Máte doma výtvarný originál?

Mám překrásné obrazy Vladimíra Komárka a Josefa Jíry. Náš dům je jim postaven na tělo. Mám ráda krásné věci a připadá mi mnohem lepší investovat do obrazu než do oblečení nebo šminek.

Byla jste někdy na taneční party?

To mě nikdy nelákalo. Jsem odkojená skupinou ARAKAIN a tak víc heavy metalem než taneční hudbou. To už mi asi zůstane navěky pod kůží.

Koho byste dnes obsadila jako dobrého vojáka Švejka?

Na to neumím odpovědět. Mám raději Járu Cimrmana než Švejka.

Patří reklama do umění?

Obě dvě slova spolu souvisí. Dobrá reklama je umění a umění zase potřebuje reklamu. Občas se lidi schovávají za kritiku něčeho podobného, ale i oni si svým negativním postojem k čemukoliv dělají jen a jen reklamu.

Tři nejoblíbenější:

Desky: Madonna - Confessions On A Dancefloor, Seal - Best 1991-2004, Cafe del Mar – Volume Five
Filmy: Šestý smysl, Ti druzí, Čisté srdce
Spisovatelé: Paulo Coelho, Bohumil Hrabal, Božena Němcová
Pořady: nemám čas na televizi, ale když už, tak jsem fanda Homolků, Chalupářů a Přátel
Pokračujte jedním z dalších článků:

Zpět na přehled rozhovorů