// fb crop

ALEX DOWIS – Rozhovor k Černobílému turné

03.10.2013

Světlomalíře a „iluzionistu“ Alexe Dowise mnoho diváků mělo možnost zaznamenat především v minulém ročníku soutěže Česko Slovensko má talent. Především v původním „sporu“ mezi ním a porotkyní Lucií Bílou. V médiích se dokonce spekulovalo o tom, že poté, co mu Slavice pěkně vynadala, dojde snad až k soudnímu sporu. A teď – Alex je “nezpívajícím“ hostem největší hudební události letošního roku, tour patnáctinásobné Zlaté slavice s názvem LUCIE BÍLÁ – Černobílé turné 2013.

 

Alexi, Vás diváci poprvé zaregistrovali v soutěži CSMT, kde jste zazářil, přesto na Vás Lucie Bílá tehdy „pěkně vyjela“… jak jste to bral a jak to berete teď s odstupem času?

Myslím, že je každého věc jakým způsobem se vyjadřuje. Navíc tohle byla především báječná hra a show pro diváky, která mě dost bavila. První okamžik jsem však vzniklou situaci vnímal dost rozpačitě, protože právo volby a svobodné vůle při mém rozhodnutí jsem pokládal za samozřejmost, a navíc jsem neměl ani prostor své stanovisko vysvětlit. Bylo tu samozřejmě      i očekávání, že mé rozhodnutí přinese zároveň vlnu negativních reakcí, a tak se taky stalo. Po skončení přenosu ovšem Lucie přišla s upřímnou omluvou za nemístné reakce. To mě naopak příjemně překvapilo a udělalo radost. Bylo také několik impulsů od přátel a fanoušků, kteří chtěli, abych situaci řešil soudně, ale já tuto záležitost pokládal a pokládám za uzavřenou.

 

Překvapilo Vás tedy pak to, že si Vás vybrala Lucka jako jednoho z hostů na své Černobílé turné?

Když mi manager přeposlal smsku s nabídkou, překvapení to rozhodně bylo. Na takovou nabídku se těžko reaguje záporně. Navíc Lucka „vyhrožovala“, že beze mne to turné nepojede /smích/. Chvilku jsem váhal, zda “zrušit“ tak velkou kulturní akci, ale to by mě statisícová armáda fanoušků Lucie roznesla na kopytech. Uvědomil jsem si rychle, že nemám na vybranou /smích/.

 

Co pro Vás znamená, být součástí největšího turné, nejlepší Česko-Slovenské zpěvačky?

Velmi si vážím toho, být na scéně po boku tolika skvělých umělců, obklopen profesionály       a vystupovat před tak velkým a náročným publikem. Taková spolupráce znamená i velký objem času zejména při přípravách, takže na rodinu a odpočinek ho zbývá minimum. Sestavuji paralelně ještě několik vystoupení pro své klienty a tak si musím více plánovat        a hlídat i fyzickou kondici. Při příliš dlouhém a horlivém tréninku se mohou dostavovat nepříjemné bolesti v zápěstí. Na to pak není jiný lék, než prostě nechat ruce odpočinout několik dní. To jsem musel udělat minulý týden a doufám, že další přípravy na turné proběhnou bez komplikací.

 

Co od Vás diváci mohou na jevištích v rámci turné očekávat?

Dostal jsem pro tvorbu zcela volnou ruku, což považuji za velký důkaz důvěry, kterou nemám v plánu zklamat. Na scénu se snažím jít maximálně připravený, tak abych si já i divák mohl tento moment patřičně vychutnat. Pokusím se doprovodit výtvarně Lucii při dvou skladbách.

Jedna skladba bude doprovázená malováním světlem na odlišný formát plátna, než jaký znají diváci ČSMT a myslím si, že právě toto vystoupení má velký potenciál vzbudit silné emoce. Druhou skladbu budu doprovázet zcela odlišnou výtvarnou technikou, která je ovšem nejméně stejně působivá jako první varianta. Na reakci diváků jsem opravdu velmi zvědavý.
Jak dlouho se věnujete svému umění a máte v tom, co umíte a děláte v ČR konkurenci, případě v Evropě?

Kreslím a maluji od dětství. Vždycky mě to bavilo, ale moment, kdy se můj celoživotní koníček změnil v mou hlavní profesi, která mě úspěšně živí, tak ten nastal před několika málo lety. Každý den se něčemu novému přiučím a vlastně jsem stále ve škole. V tom jak dobrý jsem malíř a kreslíř, v tom mám jistě silnou konkurenci a nemusím kvůli tomu chodit ani za hranice mé rodné vlasti. Co se týče kreslení světlem, tak se ke mě zatím nedostala informace, že by někdo na Zemi momentálně kreslil oběma rukama najednou z druhé strany plátna, tak že je vidět jen pohybující se zdroj světla bez tvůrce, psal a kreslil zrcadlově a ani, že by někdo maloval světlem polorealistické portréty. Tady bych možná rád reprezentoval Čechy na Evropské i světové úrovni. Nicméně, v momentě kdy si člověk myslí, že je největší frajer, vždycky se najde někdo, kdo je větší frajer, než je on. Jeden takový frajer se dokonce už ode mne učí, aby za mě zaskakoval v Singaporu během turné s Lucii. Mládí vpřed /smích/.

 

Kde jinde Vás mohou diváci vidět?

Vystupuji pro veřejnost jen velmi zřídka. Vzhledem k tomu, že jsem spíše ateliérový typ          a drtivá většina zakázek je privátních, tak je to právě Černobílé turné, kde mám po dlouhé době možnost setkat se s diváky z široké veřejnosti. Další podobná příležitost by mohla nastat až při premiéře nového celovečerního kresleného filmu, na kterém usilovně pracujeme.

Foto: Archiv A. Dowise a TV Prima

 Zpět na výpis tiskových zpráv